Zdravlje

PRLJAVI I SRETNI: U blatu postoje bakterije koje nas čine radosnima i djeluju antidepresivno

U grudi zemlje postoji sredstvo za smirenje. Tako tvrdi znanost. Micobacterium vaccae službeni je naziv bakterije koja na naše neurone ima isti učinak kao i, primjerice, lijek za smirenje Prozac. Nalazi se u tlu i potiče proizvodnju serotonina, koji potiče sreću. Istraživanja su prvedena u populaciji oboljeloj od raka, a rezultati su pokazali kako su pacijenti, nakon igre u prašini, bili zadovoljniji i sretniji.

Ljudi u blatu - Dw.com

Nedostatak serotonina doprinosi depresiji, bipolarnom poremećaju i tjeskobi. Ova bakterija prirodno je sredstvo za suzbijanje depresije i njezino konzumiranje, kroz puku igru u blatu, nema nikakvih nuspojava.
Ista se vrsta bakterije promatra kao mogući lijek za niz drugih oboljenja, poput Kornove bolesti ili reumatoidnog artritisa. Najnovija otkrića stoga, objašnjavaju zašto se djeca toliko vole igrati u blatu i zašto su, generalno, vrtlari najsretniji kada rade u vrtu, piše Net.

Mikrobi koji djeluju antidepresivno, potiču rast razine citokina, a što onda uzrokuje rast serotonina. Vrtlari bakteriju udišu ili im, ukoliko imaju sitne rezne rane od rukovanja vrtlarskim alatom, direktno ulazi u krvotok.
Pozitivni učinci igre u zemlji mogu trajati i do tri tjedna, pa ukoliko imate loš dan i hvata vas depresija, prirodan lijek glasi: idite se igrati u blato!


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh