Znali su da mirisi biljaka smanjuju napetost, popravljaju raspoloženje. Došli su i do spoznaje da je i dim biljke ljekovit. Prodirući u disajne puteve, dim daruje organizmu spokoj, harmoniju, opušta ga i relaksira. Isprobajte i vi ove nevjerovatne metode koje poboljšavaju zdravlje – potrebni su vam samo ljekovita trava i vatra, piše “Aura“…
Slab imunitet
Za poboljšanje imuniteta i otpornosti na bolesti u zimskom periodu korisno je da spaljujete travu vratić, pupoljke topole i jarebike. Udisanje takvog dima efikasno čisti pluća od mikroorganizama i virusa.
Prehlada
Udisanje jelovog i borovom dima predstavlja dobru prevenciju i terapiju u slučaju prehlade, a takođe se smatra efikasnim sredstvom za dezinfekciju prostorija.
Slabost
Mnogi se danas žale na stalnu sanjivost, apatiju. Tada pomaže ljekoviti dim lavande, sandalovine, limun trave ili bergamota. Probajte da zapalite aromatični štapić ili suhu grančicu ovih biljaka i osjetićete priliv snage, krepkosti, energije.
Loša koncentracija
Redovno paljenje limun trave probudiće pozitivnu energiju i uljepšati lošu atmosferu čiji su uzrok bile neprijatne osobe. Ova aroma poboljšava pamćenje, pomaže da se koncentrišemo i povećava sposobnost percepcije.
Problemi sa srcem
Osobe koje stalno udišu miris ruže (biljke u cvatu ili dima od njenih grančica i lišća) već na prvi pogled izazivaju simpatiju okoline. Kad gori, ruža predstavlja čudesno sredstvo za srce, smanjuje osjećaj uvjeđenosti, gnijeva, ljubomore i sumnjičavosti.
Depresija
Odlična ljekovita svojstva ima tamjan. Udisanje mirisa ove biljke vraća izgubljenu energiju i ublažava emocionalnu iscrpljenost i depresiju.
Premor
U slučaju premora i nervne iscrpljenosti možete spalite listiće nane ili limun trave i udisati njihov miris. Jaču i čistiju aromu daće štapići s mirisom sandalovine, lavande, lotosa, vanile, gardenije.
Povećano nervno uzbuđenje
Korisno je da udišete dim od listića ljubičice, grančica šipurka ili aromatičnih štapića s mirisom ljubičice, ruže, pomorandže.
Glavobolja
Tinjajući dim grančica kleke možete koristiti kako prilikom jakih glavobolja tako i za dezinfekciju prostorije u kojoj se nalaze gripozni bolesnici.
Visok pritisak
Visok pritisak sniziće mirisi lavande, žalfije, limuna i limun trave, a nizak pritisak regulisaće – miris ruže ili ruzmarina.
Zubobolja
Kad vas boli zub, uvlačite u usta dim spaljenog podbjela ili dim od bijelog luka.
Bolesti štitne žlijezde, rak grkljana i tuberkuloza pluća
Oboljelima od ovih ozbiljnih bolesti korist će donijeti udisanje dima spaljenog sjemena dikice (boca, lat. Xanthium strumarium). Potrebno je da se šaka suhog sjemena sipa u limeni čajnik i drži na vatri dok ne počne da tinja dim, a udiše se tako što se u vrh čajnika stavi cjevčica. Jedan tretman traje od dvije do pet minuta.
Dim spaljenog suhog hljeba tjera kijavicu
Suhi hljeb isitnjen u prah, koji treba da stavite u vruću tavu, pomoći će vam da se riješite uporne kijavice. Kad počne da dimi, udišite dim kroz nozdrve dva-tri minuta. Proceduru ponovite nekoliko puta dnevno.
Kašalj i bronhitis
Kod dužeg kašljanja i bronhitisa pomaže rastopljena i rashlađena mješavina od jelove smole (živice) i žutog pčelinjeg voska (uzeti u jednakim dijelovima). Komadiće smjese stavite na zapaljeni ugalj (može se koristiti i tava) i udišite dim koji se oslobađa.
Žalfija tjera umor
Ako hoćete da se riješite ovih, nepoželjnih materija, pročistite vazduh u svojoj kući ili, kako bi naši stari rekli – da istjerate zlo, najbolje ćete to uraditi pomoću žalfije. Istraživanja su pokazala da kada “pročistite” prostoriju žalfijom, uništi se čak 94 posto bakterija iz vazduha. A kada su istraživači ispitali vazduh sljedećeg dana, on je i dalje bio čist.
Sve što treba da uradite jeste da suhe listove žalfije savijete u “štapić”, zapalite jedan kraj i odmah ugasite. Nakon toga ona će početi da se žari i da dimi. Ako ovo budete radili svakih nekoliko dana, uradićete mnogo za svoje zdravlje. Spriječićete glavobolje, kašalj i respiratorne infekcije, smanjiti mogućnost od dobijanja raka pluća i srčanih bolesti i tretirati hronični umor i astmu.
