
Clickattackovo istraživanje (Foto: PR/Haber.ba)
Podsjetimo, izvještaj prikazuje statistike i trendove u mobilnom prometu u zemljama Jugoistočne Evrope, koji su bazirani na podatcima prikupljenim u ClickAttackovoj mreži.
Što se tiče mobilnog korištenja po danu, Hrvati najviše surfaju nedjeljom, i to daleko više od ostalih zemalja, a najmanje subotom. Ipak, osim te anomalije, općenito se može primijetiti da je podatkovni promet putem mobilnih uređaja najveći četvrtkom.
Kao i u prošlome kvartalu, korištenje mobilnog podatkovnog prometa ovisno o dobu dana slično je u svim zemljama – najmanje je između 3 i 5 sati ujutro, povećava se do 10 sati, stagnira, a predvečer se ponovno bilježi rast. Ponovno se vidi velika razlika između Makedonaca i Hrvata – dok između 21 i 23 sata Hrvati spremaju svoje mobilne uređaje i odlaze na spavanje, Makedonci su upravo tada najaktivniji, a nešto manje od njih u to doba surfaju i Srbi. Bosna i Hercegovina je najaktivnija oko 19 sati.
Što se tiče operativnih sistema, ponovno vodi Android, i to u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, dok je u Makedoniji i dalje najpopularniji iOS. Zanimljivo je da treće mjesto u operativnim sistemima u Hrvatskoj i Makedoniji zauzima Windows Phone, a u Srbiji te Bosni i Hercegovini Symbian.
U Bosni je najpopularniji proizvođač mobitela Apple, a njegov iPhone je na prvome mjestu. Slijede Samsung Galaxy SIII i SII, LG Optimus L3 E400 te Samsung Galaxy Ace S5830. U Makedoniji, Srbiji i Hrvatskoj donekle je slična situacija, samo što se na posljednje mjesto ušetao Samsung Galaxy SIII mini, odnosno, Sony Erricson Xperia Arc S ili, u slučaju Hrvatske, Samsung Galaxy mini plus.
Ukoliko pogledamo banere u mobilnom oglašavanju, pravilo je takvo da je u slučaju manjih banera, manji CTR. Najveći CTR (click-through rate), logično, proizvodili su oni koji su prekrivali cijeli ekran.
Cjelokupno istraživanje možete preuzeti sa ClickAttackove stranice.
(haber.ba)
