Svaštara

Čistite i čistite, a vaš dom je i dalje prljav? Ovo je 7 pogrešaka koje svi radimo…

Jeste li znali: Daska za sjeckanje ima čak dvjesto puta više fekalnih bakterija od WC školjke!

Čišćenje - Ljepotaizdravlje.ba

Svi imamo navike čišćenja, ali neke od njih postižu kontraefekt i zapravo čine naš dom prljavijim nego što je bio. “Reader’s Digest” donosi 7 pogrešaka koje gotovo svi radimo, a često ih nismo ni svjesni.

1. Nemate plan čišćenja

Kako bi spriječili ponavljanje nekih procesa, kao što je čišćenje već očišćenih površina, potrebno je napraviti plan samog čišćenja kuće ili stana. Naprimjer, ako najprije očistite podove, a zatim kuhinjske elemente ili stolove, riskirate da sve mrvice padnu na pod, prenosi “Večernji“…

2. Koristite prljave spužve

Velik broj bakterija nalazi se upravo na spužvama i ostalim krpicama za čišćenje, koje rijetko dolaze na red za čišćenje. Ako se dobro ne očiste, sve bakterije završe na vašim rukama, zatim u vašim očima i ustima, te na kraju uzrokuju bolesti.

3. Ne čistite madrace

Iako su madraci raj za grinje i bakterije, koje su najčešći uzrok alergija, rijetko dolaze na red za čišćenje. Čišćenje se preporučuje jednom mjesečno: vanjski sloj operite u vrućoj vodi, a prije nego što ga vratite, vrućom krpom pobrišite madrac.

4. Zaboravite dezinfikovati dasku za sjeckanje

Daska za sjeckanje ima čak dvjesto puta više fekalnih bakterija od WC školjke! Kako bi je dezinficirali, nakon što je operete u perilici za posuđe, prebrišite je za octom i ostavite preko noći. Za potpunu dezinfekciju, poprskajte je alkoholom ili drugim sredstvom za dezinfikovanje.

5. Ne koristite najtopliju vodu za pranje odjeće

Jedna belgijska studija pokazala je kako se bakterije s odjeće lahko prenose na odjeću bez bakterija, ako je voda u kojoj se zajedno peru prehladna.

6. Ne čistite svoju kantu za smeće

Iako redovno iznosite smeće, vaša kanta za smeće može postati leglo bakterija. Bakterije mogu ostati na dnu, čak i ako koristite vrećice za smeće svaki put iznova.

7. Rijetko čistite perilicu posuđa

Perilica čisti vaše posuđe, ali to ne znači kako ona sama ne treba čišćenje. Prljavština se posebno zna zadržati na vratima i uglovima perilice, a mogu se stvoriti i gljivice.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh